W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi dwóch zagadnień:
1) możliwości prowadzenia klientów na via ferratach przez przewodników UIMLA z Polski oraz
2) zasadami na jakich przewodnicy UIMLA mogą pracować z klientami w górach Rumunii, zarząd Lidera postanowił zrobić rozeznanie w tym temacie. Zwróciliśmy się do naszych odpowiedników w tych dwóch krajach.
Zgodnie z informacją otrzymaną ze Słowenii – od Klemena Volontara, Prezydenta tamtejszej organizacji UIMLA:
“Zgodnie z platformą UIMLA, standardy IML nie mogą być wykorzystywane komercyjnie na ferratach w Słowenii. Jednak… 90% naszych (słoweńskich) członków (IML) posiada również licencję Stowarzyszenia Alpinizmu Słowenii, która jest ważna tylko w Słowenii, a ta licencja pozwala tym osobom prowadzić na ferraty do stopnia trudności “D” bez użycia ” krótkiej liny”.
Z kolei zgodnie z informacją z Rumunii – od Mariana Anghela – Prezesa tamtejszej organizacji UIMLA:
” Tak więc, zgodnie z prawem HG. 77/2003 (nie 76) art. 40 „zorganizowane grupy turystyczne w góry muszą być prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika górskiego”. (lider) Jako grupa obcokrajowców to samo prawo dotyczy grup polskich. Kwalifikacja IML jest uznawana przez stan/ministerstwo turystyki za pośrednictwem naszego stowarzyszenia. Tak więc w razie problemu, wypadku lub czegokolwiek, nasze stowarzyszenie może wesprzeć polskie IML. Nie potrzebujesz oficjalnej rejestracji, aby pracować w rumuńskich górach, ale proponuję poinformować SGLM o swoich członkach, którzy pracują lub chcą pracować z grupami w Rumunii. Na przykład wysyłając roczną listę, a jeśli coś się stanie, możemy mieć pojęcie o tym, kim jest ta osoba. Przypuszczam, że większość polskich IML podróżuje po północnej części kraju, prawda? Góry Rodna, Maramures, Bukowina..”
W związku z tym z początkiem przyszłego roku zarząd Lidera zbierze listę osób, które planują pracę w Rumunii w roku 2023 i przekaże tą informację do SGLM w Rumunii.