O SMPG “Lider”             

UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations) – Unia Stowarzyszeń Międzynarodowych Przewodników Górskich) została oficjalnie utworzona 27 listopada 2004 na zjeździe organizacji przewodnickich w Chambery (Francja). Stworzyły ją organizacje przewodników górskich z następujących państw: Andora, Belgia, Francja, Hiszpania, Polska, Szwajcaria, Wielka Brytania.
Od 6 listopada 2010 nastąpił istotny rozwój organizacji, która obecnie obejmuje 19 krajów członkowskich. Organizacja ta powstała, by zunifikować przewodnictwo górskie w Europie i na świecie. Współpracuje w tej dziedzinie z drugą organizacją przewodnicką – IFMGA, w porozumieniu z którą wyznaczyła zakresy działań i uprawnień swoich członków.
Więcej o organizacji dowiesz się z serwisu: www.uimla.org

 

Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich (SMPG) “LIDER” z siedzibą Zakopanem powstało w 2004 roku jako polska gałąź międzynarodowej organizacji przewodnickiej Union of International Mountain Leader Associations (UIMLA). UIMLA jest jedyną obok IVBV/UIAGM/IFMGA międzynarodową organizacją przewodnicką górską rozpoznawalną na całym świecie.

SMPG “Lider” zrzesza grupę ponad 140 Międzynarodowych Przewodników Górskich, pochodzących z różnych stowarzyszeń, kół przewodnickich i środowisk.

HISTORIA SMPG W PIGUŁCE

Od listopada 2004 roku SMPG, wraz z przewodnickimi organizacjami z Bułgarii i Włoch, było członkiem aspirantem UIMLA. Po cyklu szkoleń przeprowadzonych pod kontrolą komisji technicznej UIMLA, polscy przewodnicy zrzeszeni w SMPG zostali przyjęci do grona Międzynarodowych Przewodników Górskich podczas zjazdu UIMLA w Hiszpanii w listopadzie 2005 roku. Wszyscy przewodnicy, którzy zaliczyli pozytywnie cykl szkoleniowy zorganizowany przez stronę polską, otrzymali odznaki i legitymacje uprawniające do prowadzenia klientów po wszystkich górach państw członkowskich.

Przewodnicy górscy, członkowie naszego stowarzyszenia wyszkoleni są zgodnie z międzynarodowym standardem (Standard UIMLA) i otrzymując tytuł International Mountain Leader (IML) UIMLA mają wszechstronne kompetencje do prowadzenia grup i turystów indywidualnych na trasy wycieczkowe w górach całego świata z wyłączeniem wypraw na lodowce oraz trasy obejmujące techniczną wspinaczkę górską.

Nasi przewodnicy działają od gór w krajach sąsiadujących z Polską przez Alpejskie ścieżki po Himalaje, bezdroża Patagonii czy wulkany Indonezji.

Przynależność do naszej organizacji jest ważna, zwłaszcza dla tych przewodników, którzy traktują swoją pracę przewodnicką jako stałe źródło dochodów i pragną swą działalność prowadzić również poza granicami Polski.

The UIMLA standard for access to and practice of the profession of the International Mountain Leader: